Chicago díjugró eddzésterv
2010.07.26. 11:10
Díjugró eddzésterv
Lovas: Kameyo- egyszerű akadály
Felkészülés az edzésre
Lovamat a boxában üdvözlöm. Kötőféket teszek rá és kikötöm hiszen nem szeretném ha izegne-mozogna mikor foglakozok vele. Közben lefoglalom egy kis szénahálóval, így közben nyugodtan csemegézhet. Aztán kezdődhet a csutakolás! Először kefével jó alaposan ledörgölöm az odaszáradt piszkot. Utána patakaparóval, kitisztítom mind a 4 patáját, jó alaposan ügyelve hogy semmit se hagyjak benne. Utána a lovam bal oldalára állok és szőrkefével a fara felé haladva, nagy széles, söprő mozdulatokkal tisztítom. Határozottan csinálom, de nem durván, hiszen tudom hogy eléggé érzékeny lovam van. Utána lecsúsztatom a kötőféket a nyakára és finoman átpucolom a pofáját szőrkefével. Most a sörénye és farka következik! Kis adagokban fésülöm ki ameddig kész nem lesz. Legvégül ronggyal áttörlöm a lovat hogy a legkisebb port is eltűntetssem róla. Most már előttem áll egy tökéletesen iszta, eddzésre készült ló! A lovagló felszerelésemet (amit természetesen már odakészítettem még csutakolás előtt) ellenőrzöm, hogy nehogy legyen valami hiba. A lovam bal oldalára állok, ráteszem a nyeregalátétet, megigazítom és utána finoman a nyerget. Felcsatolom, a hevedert majd a másik oldalra állok, átnyúlok a hasa alatt és ott is rögzítem. Ismét a bal oldalra állok, a szárat a nyakára csúsztatom, és a zablát óvatosan a szájába teszem, felhúzom a kantárt, a tarkó szíjat áthúzom a ló fején. Megigazítom az üstökét, elrendezem a szíjakat, és becsatolom őket.
Bemelegítés
Felülök a nyeregbe majd beléptetünk szépen lassan a pályára. 5-5 perc lépéssel kezdünk mindkét kézre. Utána szintén 10 perc ügetés következik mindkét kézre. Fokozatosan növelem a sebességet, közben lovardai alakzatokat lovagolunk (átlóváltás, félátló, féllovarda, kígyóvonal stb.). A bemelegítés körülbelül nálunk 30 prcen át szokott tartani. Ha készen vagyunk jöhet az eddzés!
Edzés
Ügetni kezdünk, majd cavaletin kezdjük a munkát hogy ráhangolódjunk. Nálunk összetett díjugró pálya áll rendelkezésre, amit én még az eddzés előtt felállítottam. A következő akadályok is megtalálhatóka a pályán, természetesen a lovam képzésének megfelelő magasságban:
- egyszerű akadály, x akadály
- oxer (összetett, klasszikus)
- kőfal
- triple bar
- vizesárok
Ha valamelyik akadályt megtagadná azt újra vesszük, de ilyen csak a legritkább esetekben fordul elő, mert megbízható ló ő. Egyszer-kétszer még átvesszük a pályát, majd összeszedett ügetésben megyünk két kört. Ha ezzel készen vagyünk 1 kör künnyű ügetés, majd lépés hosszú száron, hogy a lovam izmai ellazuljanak, és persze hogy maga a ló megszáradjon.
Eddzés után
Ismét a bokszhoz megyünk, leveszem róla a kantár és felteszem a kötőféket és kikötöm. Ha a nyereg is lekerül róla, a felszerelést addig kirakom, hogy száradjon, a nyeregalátétet kiakasztom. Szőrkefével lecsutakolom róla a piszkot, utána enyhén nedves szivaccsal áttörlöm az izzadt részeit. A patáit is kitisztítom, többször is ellenőrzöm, nem maradt-e benne valami. Utána szőrkefével végigkefélem a lovat, pontosan úgy, mint lovaglás előtt. Ha ez kész, a lovam pofáját is finoman megtisztítom. Sörényét és a farkát ismét kikefélem, de előtte a nagyobb szalmadarabokat és egyéb dolgokat kézzel kiszedem, hogy ne húzzam a lovam szőrét. Végül egy ronggyal áttörlöm a lovat és készen is vagyunk! Lovam most már tiszta, de szegény elfáradt az edzés alatt. Megdicsérem, kap egy kis csemegét, és hagyom, a bokszában had pihenjen. Nekem még nincs pihenés! A zablát lemosom, a kantár egy nedves ronggyal letörlöm, hogy eltűntessem a ló izzadságát. Ugyanígy teszek a nyereggel is. Ha szüksége a nyeregalátétet kiöblítem és kiteszem száradni. Ha kész visszaviszem a nyergesbe, és szépen a helyükre teszem, az ápoló felszerelésekkel együtt. Utána visszamegyek a lovamhoz, kötőféket teszek rá, és kiviszem egy kicsit legelni hisz megérdemli. Majd vagy kiengedem egy kicsit a karámba, vagy visszaviszem a bokszába, az változó.
|