Edzésterv
2011.06.21. 11:30
Díjlovagló edzésterv
xy nevű lovam számára
Lovas: Kameyo
XY szintű díjlovas edzésterv 1 hétre
hétfő:
kedd:
szerda:
csütörtök:
péntek:
szombat:
vasárnap:
Kivéve a versenyek előtti 1 nap, az lovam számára pihenő.
Edzés előtt
Lovamat általában a bokszában vagy az elé kikötve szoktam lecsutakolni. Ha mégis a karámban találom akkor is behozom, mert itt biztos nyugodt lesz. Kötőfékkel kötöm ki. Az egész ceremőnia előtt persze odakészítem a csutakolófelszerelésemet és a ló szerszámait is. Lovamat előszőr lóvakaróval körkörös mozdulatokkal kezdem el tisztítani, a fejétől kezdve. Ha már nem jön több kosz, egy enyhén nedvs ronyggyal végigtörlöm a lovat. Szivaccsal megtörlöm az orrát és a szemét is. Utána kifésülöm a sörényét és a farkát, óvatosan hogy ne okozzak neki fájdalmat. Ezek után a patái következnek. Óvatosan mind a négyet kikaparom, közben ellenőrzöm nincs-e rajtuk repedés, ill. ha patkolt a lovam ellenőrzöm a patkó állapotát is. Lovam már tisztán ragyog, felszerszámozatlanul. Előszőr a nyeregalátétet rakom rá, majd a nyerget. Meghúzom a hevedert majd megigazítom a kengyeleket. Utána rakom fel a kantárt. Felcsatolom a szárat és indulhatunk is.
Verseny előtti felkészülés
Általában a versenyek előtt már korán fentvagyunk, nem is kell minket noszogatni mert alig alszunk az izgalomtól. A lovam is érzi, ő is idegesebben mocorog mikor a nagy jövés-mesét figyeli. Én szeretek stílusosan megjelenni a versenyeken és ezért sokmindent megteszek. Az én felszerelésemet kimosom és kivasalom és már előző nap előkészítem hogy semmi gond se legyen. Lovam felszerelésével sem bánok másképpen, a nyeregalátétet, a fülvédőt kimosom, a nyerget, kantárt áttörlöm. Csapattársamat is felkészítem. Jó alapos fürdőt vesz a lovam hogy a legkisebb kosz is kijöjjön belőle. Utána enyhén átmegyek a lovamon lóvakaróval majd egy törölközővel törlöm szárazra. A sörényét - ha nem kicsi - általában befonom. A sportlovaimat és néha az arab lovaimét ilyen bogyós formára, míg az andalúz lovaimat leginkább spanyolfonással díszítem. A farkukat is általában befonom, de nem mindig. A patáját kikaparom majd ellenőrzöm utána lekenem pataolajjal. Majdnem készen is vagyunk. Jöhet a felszerszámozás. Előszőr a nyeregalátétet rakom rá, majd a nyerget. Meghúzom a hevedert majd megigazítom a kengyeleket. Befáslizom a lovam lábát vagy lábvédőt teszek fel neki, attól függően hogy milyen versenyen indulunk. Ha használok a versenyen fülvédőt azt most rakom fel. Utána rakom fel a kantárt. Felcsatolom a szárat és indulhatunk is.
Bemelegítés, minden lovaglás és verseny előtt
Mielőtt lovamra felülnék mindig ellenőrzöm a felszerelést hogy helyesen áll-e. De ezt lassan már szokásommá válik, annyira aggódós vagyok. Ha minden rendben találok (az esetek 99,99%-ban így van), akkor a lovam bal oldalára állok és felülök rá. Lépni kezdünk Előszőr bal kézre. 5-8 percig lépünk majd ügetésre fogom. Természetesen mindkét kézre mozgunk, közben különböző lovardai alakzatokat teszünk. Hogy lovam elengedett legyen általában visszanyúlok a tanulmányai elejére és könyű osztályú feladatokat végzünk. Így ő bemelegszik és lenyugszik, de nem fárad ki az edzés vagy verseny előtt. Átvesszük a munka- és tanügetést, majd vágtára utasítom. Keveset vágtázunk összeszedetten. Ezután fokozatosan lelassítunk lépésben és hosszú száron lépünk egy kicsit.
Futószáras edzés
Lovamra kivételesen nem nyerget rakok, hanem egy sima kantárt és futószáras hevedert. Felcsatolom hozzá a futószárat. Majd a lovamat. odavezetem a kör közepére. Bal kézre kezdjük a munkát előszőr csak lépésben. 6-7 percet maradunk ebben a tempóban, majd ügetésre ösztönzöm a lovamat és 6-7 percig szintén ezt csináljuk, ezután lépünk pár kört hogy felkészüljünk a keményebb munkára. Megint kis ideig ügetés következik majd, vágtára fogom a lovamat. Itt hagyom hadd tombolja ki magát egy kicsit, de nem annyira hogy lefárassza magát. Lassan de biztosan megint lelassítom ügetésbe majd lépéspe, de mindgyik jármódban megyünk pár kört. Ezután fokozatosan gyorsítunk, de most kicsit többet vágtázunk mint eddig. Utána ismételten ügetés következik, de ezt is hosszabban. Majd lépés. Megvárom amíg lovam lenyugszik rendezi a légzését. Odahívom magamhoz, hagyom pár percig pihenni, persze a dícséret sem marad el. Átcsatolom a másik oldalra a futószárat, ellenőrzöm a hevedert. Ha mindent rendben találok jöhet az edzés másik része, a jobb kézre való futószárazás. Kis lépéssel kezdünk, majd hosszabb ügetéssel folytatjuk majd vágtára utasítom. Ilyenkor már sokkal nyugodtabb nincs fölösleges energiája, már nem viháncol mint egy kiscsikó. .) Megint lelassítom úgy hogy megyünk mindegyik jármódban pár kört. Mostmár keményebb menet kövekezik, megint jöhet a lépés - ügetés - vágta sorozat, de mostmár hosszabb kiadásban. Mikor már látom hogy kezd fáradni, ügetésbe lassítom megyünk pár kör, majd lépésre utasítom. Leléptetem a lovamat, és mikor már teljesen nyugodt, akkor odahívom magamhoz, megdícsérem és írány vissza az istállóba. Ilyenkor egy jó alapos csutakolás után, kiviszem legelni, hogy hadd örüljön egy kicsit. .)
Díjlovagló edzés
A bemelegítés után egy kör lépéssel kezdünk majd fokozzuk az ütemet. Előszőr inkább átvesszük a nehezebb elemeket amik az előző edzés alkalmával még nem igazán mentek. Utána rátérünk a kűrre, amik a következő középszintű elemekből állnak:
1. A - belovaglás összeszedett vágtában
X - Állj, mozdulatlanság, köszönés, megindulás összeszedett ügetésben, XC összeszedett ügetés
2. C Fordulat jobbra, MXK Középügetés, KAF Összeszedett ügetés
3. FB Vállat be balra
4. B 8 m átmérőjű kiskör balra
5. BG Féloldalazás balra, G Középvonalon, C Fordulat balra
6. HXF Nyújtott ügetés, FAK Összeszedett ügetés
7. Átmenetek H-nál és F-nél
8. KE Vállab be jobbra
9. E 8 m átmérőjű kiskör jobbra
10. EG Féloldalazás jobbra, G Középvonaon
11. C előtt (összeszedett lépés), C (balra), H (Fordulat balra), G és M között Félpirouette balra
12. G és H között Félpirouette jobbra, GM (Összeszedett lépés) |
13. Összeszedett lépés C-H-G (M)-G-(H)-G-M
14. MRXV(K) Nyújtott lépés
15. K előtt Összeszedett lépés, K Összeszedett vágta bal kézen
KAF Összeszedett vágta
16. FX Féloldalazás balra, X Ugrásváltás
17. XM Féloldalazás jobbra, M Ugrásváltás, MCH Összeszedett vágta
18. H X felé össeszedett vágta, H és X között Félpirouettte balra
19. HC Ellenvágta, C Ugrásváltás
20. M X felé össeszedett vágta, M és X között Félpirouette jobbra
21. MC Ellenvágta, C Ugrásváltás
22. HXF Átlóvonalon 5 ugrásváltás minden, negyedik vágtaugrásra, FAK Összeszedett vágta
23. KXM Átlóvonalon 5 ugrásváltás minden harmadik vágtaugrásra MCH Összeszedett vágta
24. HXF Nyújtott vágta
25. F Összeszedett vágta és ugrásváltás, FA Összeszedett vágta
26. A Fordulat a középvonalra
X Állj-mozdulatlanság-köszönés |
Ha ezzel készen vagyunk, kikérem a jelenlegi edzőm vagy az éppen engem néző lovastársamat hogy értékelje a munkákat. Átbeszéljük az előnyeinket hogy mire is fektessünk nagyobb hangsúlyt illetve ami a legfontosabb a hibáinkat. Ha átbeszéltünk még visszatérünk a díjlovagló négyszögbe át átvesszük a számunkra nehéz elemeket és váltásokat. Az edzés vége felé lovamon kezd meglátszani a fáradtság, megpaskolom majd levezetjük az edzést. 3-4 percig ügetünk majd 6-8 perc lépés következik hosszúszáron. Utána rövidebbre fogom a szárakat és visszamegyünk az istállóba.
Edzés és verseny utáni teendők
Mind a két alkalom után lelovaglás következik azután következik a leápolás. Általában ha ez lehetséges az istállóba viszem vissza a lovamat. Előszőr a kantár veszem le róla és rögtön fel is teszem a kötőféket és kikötöm, nehogy elszökjön. Utána a heveder engedem ki és egy egyszerű de határozott mozdulattal emelem le a nyerget és a nyeregalátétet. Ha van leszedem a fáslikat és a lábvédőket is. Lóvakaróval megint átmegyek a lovamon, hogy eltávolítsam az odaragadt sarat és koszt. Mivel a lovam izzadt nedves ronggyal áttörlöm. zután egy jó megérdemelt pihenő következik kiviszem egy kicsist legelni és az ő munkája itt véget is ért. Legelés után vagy istállóba kerül vagy karámba ez mindig más. Az én munkám még nem ért véget. Kiterítem a nyeregalátétet száradni, a nyerget egy nedves ronggyal áttörlöm a kantárral együtt. A zablát vízben mosom le. A fáslikat és a lábvédőket a helyére rakom. Utána a kantár és nyerget is az arra kijelölt helyére rakom. A munkám mára végetért szerencsére.
|