Hot Hioshi no Senshi díjugrató edzésterve
2011.06.25. 15:51
Hot Hioshi no Senshi díjugrató edzésterve
Lovas: Kameyo
Edzés előtt
Lovamat általában a bokszában vagy az elé kikötve szoktam lecsutakolni. Ha mégis a karámban találom akkor is behozom, mert itt biztos nyugodt lesz. Kötőfékkel kötöm ki. Az egész ceremőnia előtt persze odakészítem a csutakolófelszerelésemet és a ló szerszámait is. Lovamat előszőr lóvakaróval körkörös mozdulatokkal kezdem el tisztítani, a fejétől kezdve. Ha már nem jön több kosz, egy enyhén nedvs ronyggyal végigtörlöm a lovat. Szivaccsal megtörlöm az orrát és a szemét is. Utána kifésülöm a sörényét és a farkát, óvatosan hogy ne okozzak neki fájdalmat. Ezek után a patái következnek. Óvatosan mind a négyet kikaparom, közben ellenőrzöm nincs-e rajtuk repedés, ill. ha patkolt a lovam ellenőrzöm a patkó állapotát is. Lovam már tisztán ragyog, felszerszámozatlanul. Előszőr a nyeregalátétet rakom rá, majd a nyerget. Meghúzom a hevedert majd megigazítom a kengyeleket. Utána rakom fel a kantárt. Felcsatolom a szárat és indulhatunk is.
Bemelegítés, minden lovaglás és verseny előtt
Mielőtt lovamra felülnék mindig ellenőrzöm a felszerelést hogy helyesen áll-e. De ezt lassan már szokásommá válik, annyira aggódós vagyok. Ha minden rendben találok (az esetek 99,99%-ban így van), akkor a lovam bal oldalára állok és felülök rá. Lépni kezdünk Előszőr bal kézre. 5-8 percig lépünk majd ügetésre fogom. Természetesen mindkét kézre mozgunk, közben különböző lovardai alakzatokat teszünk. Hogy lovam elengedett legyen általában visszanyúlok a tanulmányai elejére és könyű osztályú feladatokat végzünk. Így ő bemelegszik és lenyugszik, de nem fárad ki az edzés vagy verseny előtt. Átvesszük a munka- és tanügetést, majd vágtára utasítom. Keveset vágtázunk összeszedetten. Ezután fokozatosan lelassítunk lépésben és hosszú száron lépünk egy kicsit.
Edzés
Ügetni kezdünk, majd cavaletin kezdjük a munkát hogy ráhangolódjunk. Nálunk összetett díjugró pálya áll rendelkezésre, amit én még az eddzés előtt felállítottam. A következő akadályok is megtalálhatóka a pályán, természetesen a lovam képzésének megfelelő magasságban:
- egyszerű akadály, x akadály
- oxer (összetett, klasszikus)
- kőfal
- triple bar
- vizesárok
Ha valamelyik akadályt megtagadná azt újra vesszük, de ilyen csak a legritkább esetekben fordul elő, mert megbízható ló ő. Egyszer-kétszer még átvesszük a pályát, majd összeszedett ügetésben megyünk két kört. Ha ezzel készen vagyünk 1 kör künnyű ügetés, majd lépés hosszú száron, hogy a lovam izmai ellazuljanak, és persze hogy maga a ló megszáradjon.
Edzés után
Ismét a bokszhoz megyünk, leveszem róla a kantár és felteszem a kötőféket és kikötöm. Ha a nyereg is lekerül róla, a felszerelést addig kirakom, hogy száradjon, a nyeregalátétet kiakasztom. Szőrkefével lecsutakolom róla a piszkot, utána enyhén nedves szivaccsal áttörlöm az izzadt részeit. A patáit is kitisztítom, többször is ellenőrzöm, nem maradt-e benne valami. Utána szőrkefével végigkefélem a lovat, pontosan úgy, mint lovaglás előtt. Ha ez kész, a lovam pofáját is finoman megtisztítom. Sörényét és a farkát ismét kikefélem, de előtte a nagyobb szalmadarabokat és egyéb dolgokat kézzel kiszedem, hogy ne húzzam a lovam szőrét. Végül egy ronggyal áttörlöm a lovat és készen is vagyunk! Lovam most már tiszta, de szegény elfáradt az edzés alatt. Megdicsérem, kap egy kis csemegét, és hagyom, a bokszában had pihenjen. Nekem még nincs pihenés! A zablát lemosom, a kantár egy nedves ronggyal letörlöm, hogy eltűntessem a ló izzadságát. Ugyanígy teszek a nyereggel is. Ha szüksége a nyeregalátétet kiöblítem és kiteszem száradni. Ha kész visszaviszem a nyergesbe, és szépen a helyükre teszem, az ápoló felszerelésekkel együtt. Utána visszamegyek a lovamhoz, kötőféket teszek rá, és kiviszem egy kicsit legelni hisz megérdemli. Majd vagy kiengedem egy kicsit a karámba, vagy visszaviszem a bokszába, az változó.
|