Champione di Vienna díjugrató edzésterve
2011.07.27. 22:17
Felkészülés az edzésre
Lovamat a boxában üdvözlöm. Kötőféket teszek rá és kikötöm hiszen nem szeretném ha izegne-mozogna mikor foglakozok vele. Közben lefoglalom egy kis szénahálóval, így közben nyugodtan csemegézhet. Aztán kezdődhet a csutakolás! Először kefével jó alaposan ledörgölöm az odaszáradt piszkot. Utána patakaparóval, kitisztítom mind a 4 patáját, jó alaposan ügyelve hogy semmit se hagyjak benne. Utána a lovam bal oldalára állok és szőrkefével a fara felé haladva, nagy széles, söprő mozdulatokkal tisztítom. Határozottan csinálom, de nem durván, hiszen tudom hogy eléggé érzékeny lovam van. Utána lecsúsztatom a kötőféket a nyakára és finoman átpucolom a pofáját szőrkefével. Most a sörénye és farka következik! Kis adagokban fésülöm ki ameddig kész nem lesz. Legvégül ronggyal áttörlöm a lovat hogy a legkisebb port is eltűntetssem róla. Most már előttem áll egy tökéletesen iszta, eddzésre készült ló! A lovagló felszerelésemet (amit természetesen már odakészítettem még csutakolás előtt) ellenőrzöm, hogy nehogy legyen valami hiba. A lovam bal oldalára állok, ráteszem a nyeregalátétet, megigazítom és utána finoman a nyerget. Felcsatolom, a hevedert majd a másik oldalra állok, átnyúlok a hasa alatt és ott is rögzítem. Ismét a bal oldalra állok, a szárat a nyakára csúsztatom, és a zablát óvatosan a szájába teszem, felhúzom a kantárt, a tarkó szíjat áthúzom a ló fején. Megigazítom az üstökét, elrendezem a szíjakat, és becsatolom őket.
Bemelegítés
Felülök a nyeregbe majd beléptetünk szépen lassan a pályára. 5-5 perc lépéssel kezdünk mindkét kézre. Utána szintén 10 perc ügetés következik mindkét kézre. Fokozatosan növelem a sebességet, közben lovardai alakzatokat lovagolunk (átlóváltás, félátló, féllovarda, kígyóvonal stb.). A bemelegítés körülbelül nálunk 30 prcen át szokott tartani. Ha készen vagyunk jöhet az eddzés!
Díjugrató edzés
A díjugrató edzéseket általában egy segítővel szoktam lezavarni. Ő pedig Hanika mert ő ért a díjugratáshoz. .) Most cavaletti munkával kezdek, mert ez a munka segít a lovamnak összpontosítani és ellazulni a nehezebb edzéshez. 20 cm-es rudakkal kezdünk, előszőr lépésben majd ügetésben. Majd megkérem a segítőmet hogy emeljen egy X akadályt. (50 cm-et). Ügetésben fogunk neki, majd átugorva az akadályt vágtában megyünk egy fél kört de itt még nem hagyom hogy kifárassza magát ezért visszafogom. Megismételjük kétszer majd ezután lépünk egy kicsit hosszúszáron, ameddig segítőm felépíti nekem a pályát. Az akadályok magassága 80 és 110 cm között terjed. A pályán a következő akadályok találhatóak meg: oxer, triple bar, meredek. Általában egy egyszerű ugrással kezdünk, ezért a lovam nem bizonytalanodik el már az edzés előtt. Majd ügetésben rátérünk a következő akadályra, ha azt átvittük még megugrunk párat. Fokozatosan haladunk a magasabb akadályok felé, hogy ne hajtsam túl a lovamat. Kombinált akadályokat is ugrunk. Közben a segítőm nemcsak az akadályokat rakosgatja, hanem figyel minket, ellenőriz, megmondja hol hibázok és és hol a ló, meg hogy min kellene javítani. Ellenszegülésnél többször megpróbáljuk az akadályt. Mivel a versenyeken elég színes akadályok vannak, ezeket is kiponyvázzuk, feldíszítsük, különféle mintával ellátjuk így lovam hozzászokik, és versenyen már nem ijed meg. Az edzés idejét a lovam szabja meg, amikor már látom rajta hogy fáradt, fokozatosan lassítunk, megyünk pár kört ügetésben és lépésben. Ezután egy hosszas díséret és paskolás után hosszúszáron visszalépünk az istállóba. .)
Edzés után
Ismét a bokszhoz megyünk, leveszem róla a kantár és felteszem a kötőféket és kikötöm. Ha a nyereg is lekerül róla, a felszerelést addig kirakom, hogy száradjon, a nyeregalátétet kiakasztom. Szőrkefével lecsutakolom róla a piszkot, utána enyhén nedves szivaccsal áttörlöm az izzadt részeit. A patáit is kitisztítom, többször is ellenőrzöm, nem maradt-e benne valami. Utána szőrkefével végigkefélem a lovat, pontosan úgy, mint lovaglás előtt. Ha ez kész, a lovam pofáját is finoman megtisztítom. Sörényét és a farkát ismét kikefélem, de előtte a nagyobb szalmadarabokat és egyéb dolgokat kézzel kiszedem, hogy ne húzzam a lovam szőrét. Végül egy ronggyal áttörlöm a lovat és készen is vagyunk! Lovam most már tiszta, de szegény elfáradt az edzés alatt. Megdicsérem, kap egy kis csemegét, és hagyom, a bokszában had pihenjen. Nekem még nincs pihenés! A zablát lemosom, a kantár egy nedves ronggyal letörlöm, hogy eltűntessem a ló izzadságát. Ugyanígy teszek a nyereggel is. Ha szüksége a nyeregalátétet kiöblítem és kiteszem száradni. Ha kész visszaviszem a nyergesbe, és szépen a helyükre teszem, az ápoló felszerelésekkel együtt. Utána visszamegyek a lovamhoz, kötőféket teszek rá, és kiviszem egy kicsit legelni hisz megérdemli. Majd vagy kiengedem egy kicsit a karámba, vagy visszaviszem a bokszába, az változó.
|