Sultan al Hakim díjugró edzésterve
2012.02.25. 07:36
Díjugrató edzésterv
Sultan al Hakim nevű lovam számára
Lovas: Kameyo
Középszintű díjugró edzésterv 1 hétre
hétfő: pihenőnap
kedd: futószáras edzés
szerda: általános edzés (könnyűosztályú díjlovas elemek gyakorlása)
csütörtök: díjugró edzés
péntek: futószáras edzés
szombat: pihenő nap
vasárnap: díjugró edzés
Kivéve a versenyek előtti 1 nap, az lovam számára pihenő.
Felkészülés az edzésre
Lovamat a boxában üdvözlöm. Kötőféket teszek rá és kikötöm hiszen nem szeretném ha izegne-mozogna mikor foglakozok vele. Közben lefoglalom egy kis szénahálóval, így közben nyugodtan csemegézhet. Aztán kezdődhet a csutakolás! Először kefével jó alaposan ledörgölöm az odaszáradt piszkot. Utána patakaparóval, kitisztítom mind a 4 patáját, jó alaposan ügyelve hogy semmit se hagyjak benne. Utána a lovam bal oldalára állok és szőrkefével a fara felé haladva, nagy széles, söprő mozdulatokkal tisztítom. Határozottan csinálom, de nem durván, hiszen tudom hogy eléggé érzékeny lovam van. Utána lecsúsztatom a kötőféket a nyakára és finoman átpucolom a pofáját szőrkefével. Most a sörénye és farka következik! Kis adagokban fésülöm ki ameddig kész nem lesz. Legvégül ronggyal áttörlöm a lovat hogy a legkisebb port is eltűntetssem róla. Most már előttem áll egy tökéletesen iszta, eddzésre készült ló! A lovagló felszerelésemet (amit természetesen már odakészítettem még csutakolás előtt) ellenőrzöm, hogy nehogy legyen valami hiba. A lovam bal oldalára állok, ráteszem a nyeregalátétet, megigazítom és utána finoman a nyerget. Felcsatolom, a hevedert majd a másik oldalra állok, átnyúlok a hasa alatt és ott is rögzítem. Ismét a bal oldalra állok, a szárat a nyakára csúsztatom, és a zablát óvatosan a szájába teszem, felhúzom a kantárt, a tarkó szíjat áthúzom a ló fején. Megigazítom az üstökét, elrendezem a szíjakat, és becsatolom őket.
Verseny előtti felkészülés (minden verseny előtt)
Általában a versenyek előtt már korán fentvagyunk, nem is kell minket noszogatni mert alig alszunk az izgalomtól. A lovam is érzi, ő is idegesebben mocorog mikor a nagy jövés-mesét figyeli. Én szeretek stílusosan megjelenni a versenyeken és ezért sokmindent megteszek. Az én felszerelésemet kimosom és kivasalom és már előző nap előkészítem hogy semmi gond se legyen. Lovam felszerelésével sem bánok másképpen, a nyeregalátétet, a fülvédőt kimosom, a nyerget, kantárt áttörlöm. Csapattársamat is felkészítem. Jó alapos fürdőt vesz a lovam hogy a legkisebb kosz is kijöjjön belőle. Utána enyhén átmegyek a lovamon lóvakaróval majd egy törölközővel törlöm szárazra. A sörényét - ha nem kicsi - általában befonom. A sportlovaimat és néha az arab lovaimét ilyen bogyós formára, míg az andalúz lovaimat leginkább spanyolfonással díszítem. A farkukat is általában befonom, de nem mindig. A patáját kikaparom majd ellenőrzöm utána lekenem pataolajjal. Majdnem készen is vagyunk. Jöhet a felszerszámozás. Előszőr a nyeregalátétet rakom rá, majd a nyerget. Meghúzom a hevedert majd megigazítom a kengyeleket. Befáslizom a lovam lábát vagy lábvédőt teszek fel neki, attól függően hogy milyen versenyen indulunk. Ha használok a versenyen fülvédőt azt most rakom fel. Utána rakom fel a kantárt. Felcsatolom a szárat és indulhatunk is.
Bemelegítés, minden lovaglás és verseny előtt
Mielőtt lovamra felülnék mindig ellenőrzöm a felszerelést hogy helyesen áll-e. De ezt lassan már szokásommá válik, annyira aggódós vagyok. Ha minden rendben találok (az esetek 99,99%-ban így van), akkor a lovam bal oldalára állok és felülök rá. Lépni kezdünk Előszőr bal kézre. 5-8 percig lépünk majd ügetésre fogom. Természetesen mindkét kézre mozgunk, közben különböző lovardai alakzatokat teszünk. Hogy lovam elengedett legyen általában visszanyúlok a tanulmányai elejére és könyű osztályú feladatokat végzünk. Így ő bemelegszik és lenyugszik, de nem fárad ki az edzés vagy verseny előtt. Átvesszük a munka- és tanügetést, majd vágtára utasítom. Keveset vágtázunk összeszedetten. Ezután fokozatosan lelassítunk lépésben és hosszú száron lépünk egy kicsit.
Futószáras edzés
Lovamra kivételesen nem nyerget rakok, hanem egy sima kantárt és futószáras hevedert. Felcsatolom hozzá a futószárat. Majd a lovamat. odavezetem a kör közepére. Bal kézre kezdjük a munkát előszőr csak lépésben. 6-7 percet maradunk ebben a tempóban, majd ügetésre ösztönzöm a lovamat és 6-7 percig szintén ezt csináljuk, ezután lépünk pár kört hogy felkészüljünk a keményebb munkára. Megint kis ideig ügetés következik majd, vágtára fogom a lovamat. Itt hagyom hadd tombolja ki magát egy kicsit, de nem annyira hogy lefárassza magát. Lassan de biztosan megint lelassítom ügetésbe majd lépéspe, de mindgyik jármódban megyünk pár kört. Ezután fokozatosan gyorsítunk, de most kicsit többet vágtázunk mint eddig. Utána ismételten ügetés következik, de ezt is hosszabban. Majd lépés. Megvárom amíg lovam lenyugszik rendezi a légzését. Odahívom magamhoz, hagyom pár percig pihenni, persze a dícséret sem marad el. Átcsatolom a másik oldalra a futószárat, ellenőrzöm a hevedert. Ha mindent rendben találok jöhet az edzés másik része, a jobb kézre való futószárazás. Kis lépéssel kezdünk, majd hosszabb ügetéssel folytatjuk majd vágtára utasítom. Ilyenkor már sokkal nyugodtabb nincs fölösleges energiája, már nem viháncol mint egy kiscsikó. .) Megint lelassítom úgy hogy megyünk mindegyik jármódban pár kört. Mostmár keményebb menet kövekezik, megint jöhet a lépés - ügetés - vágta sorozat, de mostmár hosszabb kiadásban. Mikor már látom hogy kezd fáradni, ügetésbe lassítom megyünk pár kör, majd lépésre utasítom. Leléptetem a lovamat, és mikor már teljesen nyugodt, akkor odahívom magamhoz, megdícsérem és írány vissza az istállóba. Ilyenkor egy jó alapos csutakolás után, kiviszem legelni, hogy hadd örüljön egy kicsit. .)
Díjugrató edzés
Ügetni kezdünk, majd cavaletin kezdjük a munkát hogy ráhangolódjunk. Nálunk összetett díjugró pálya áll rendelkezésre, amit én még az eddzés előtt felállítottam. A következő akadályok is megtalálhatóka a pályán, természetesen a lovam képzésének megfelelő magasságban:
- egyszerű akadály, x akadály
- oxer (összetett, klasszikus)
- kőfal
- triple bar
- vizesárok
Ha valamelyik akadályt megtagadná azt újra vesszük, de ilyen csak a legritkább esetekben fordul elő, mert megbízható ló ő. Egyszer-kétszer még átvesszük a pályát, majd összeszedett ügetésben megyünk két kört. Ha ezzel készen vagyünk 1 kör künnyű ügetés, majd lépés hosszú száron, hogy a lovam izmai ellazuljanak, és persze hogy maga a ló megszáradjon.
Általános edzés
Erre azért van szükség hogy jobban tudjunk teljesíteni a versenyeken. Bemelegítéssel kezdünk most is. Előszőr munkaügetésben kigyóvanalat teszünk, majd így haladunk tovább de középügetésbe váltva, végül középlépésbe lassítva fejezzük be. Elpróbálunk egy hátulja körüli fordulatot majd összeszedett ügetésben kiskört teszünk. Jobb és balkézre is egyaránt dolgozunk. Több figurát is elpróbálunk (pl. kiskör, átlóválás), tan és munka ügetésben is. Utána a munkavágta következik előszőr jobb kézre 10 méteres kiskört téve, majd jöhet az ellenvágta. Gyakoroljuk az ugrásváltásokat is. Ezután úgy 4-5 percig megint ügetések sorozata jön majd lépésbe lassítunk. Előszőr középlépésbe lovagolunk, majd hagyom hosszúszáron egy kicsit.
Edzés után
Ismét a bokszhoz megyünk, leveszem róla a kantár és felteszem a kötőféket és kikötöm. Ha a nyereg is lekerül róla, a felszerelést addig kirakom, hogy száradjon, a nyeregalátétet kiakasztom. Szőrkefével lecsutakolom róla a piszkot, utána enyhén nedves szivaccsal áttörlöm az izzadt részeit. A patáit is kitisztítom, többször is ellenőrzöm, nem maradt-e benne valami. Utána szőrkefével végigkefélem a lovat, pontosan úgy, mint lovaglás előtt. Ha ez kész, a lovam pofáját is finoman megtisztítom. Sörényét és a farkát ismét kikefélem, de előtte a nagyobb szalmadarabokat és egyéb dolgokat kézzel kiszedem, hogy ne húzzam a lovam szőrét. Végül egy ronggyal áttörlöm a lovat és készen is vagyunk! Lovam most már tiszta, de szegény elfáradt az edzés alatt. Megdicsérem, kap egy kis csemegét, és hagyom, a bokszában had pihenjen. Nekem még nincs pihenés! A zablát lemosom, a kantár egy nedves ronggyal letörlöm, hogy eltűntessem a ló izzadságát. Ugyanígy teszek a nyereggel is. Ha szüksége a nyeregalátétet kiöblítem és kiteszem száradni. Ha kész visszaviszem a nyergesbe, és szépen a helyükre teszem, az ápoló felszerelésekkel együtt. Utána visszamegyek a lovamhoz, kötőféket teszek rá, és kiviszem egy kicsit legelni hisz megérdemli. Majd vagy kiengedem egy kicsit a karámba, vagy visszaviszem a bokszába, az változó.
|